Mobilizacja, a rozciąganie. Wstęp do mobility.

Mobilizacja, a rozciąganie. Wstęp do mobility.

Mobilizacja, a rozciąganie.

Mobilizacja – na początku wyjaśnimy, czym jest mobilizacja i czym się różni właściwie od tradycyjnego rozciągania. Rozciąganie tzw. statyczne – czyli tradycyjne rozciąganie, spotykane najczęściej po treningu siłowym, działa przede wszystkim na wydłużenie mięśni. Należy się w tym miejscu wyjaśnienie: nie uważamy, że rozciąganie jest całkowicie zbędne, ale należy podkreślić, iż jedynie na jeden z elementów. Nie poprawi zatem kompleksowo naszego zakresu ruchu.

Mobilizacja, to klucz do zmniejszenia napięć, zwiększenia ruchomości stawów i pozbycia się ograniczeń w zakresach całego ruchu. Ograniczenia wynikają głównie z napięć i przykurczy mięśniowych, ograniczeń powstających w stawach, sztywności tkanek miękkich (np. powięzi, skóry), które mogą w konsekwencji prowadzić do zwyrodnień w obszarze więzadeł lub ścięgien.

Eliminacja powyższych czynników zwiększy efektywność ćwiczeń i pomoże zapobiegać ewentualnym kontuzjom. Tłumacząc łopatologicznie: MOBILIZACJA może pomóc biegaczom osiągać lepsze rezultaty (efektywniej i szybciej biegać), a zawodnik sportów siłowych będzie mógł podnosić większe ciężary.

Mobilizacja niestety wymaga systematyczności, nie wystarczy, że ktoś raz na tydzień przypomni sobie o gumach na siłowni przed przysiadem, aby ustawić stawy. Trzeba dużej konsekwencji, która na pewno zostanie wynagrodzona.

Mobilizowanie w praktyce: będziemy pracować nad 3 odmianami mobilizacji, kolejność nie jest przypadkowa, pierwsza forma może rozwiązać całkowicie problem, a w przypadku niepowodzenia sięgamy po następne metody.

  1. Na początku stawy. Czyli ustawienie stawu w torebce stawowej, inaczej mówiąc – należy dać „Pole” kości do swobodnego poruszania się wewnątrz torebki. Jeżeli bark w większości ćwiczeń wysunięty jest do przodu tzn. zapominamy o rotacji zewnętrznej, do tego spędzamy długie godziny przed komputerem, nie dbamy lub nie zwracamy uwagi na pozycję barków, to cała torebka stawowa będzie bardzo napięta ograniczając tym samym ruchomość.

    Aby ją przywrócić musimy zadbać o prawidłowe ustawienie korzystając z rotacji zew i wew. za pomocą obciążenia (pomocne będą tu hantle, kettle, gumy itd. ), tworząc przestrzeń w stawie i przywracając prawidłowy zakres ruchu. Dokładnie obrazują to nasze filmy dotyczące mobilizacji poszczególnych stawów.

  2. Przywrócenie Ślizgu tkanek – mięśnie i ścięgna, skóra i nerwy powinny się swobodnie przemieszczać względem siebie w szczególności w okolicach stawów. Jeżeli skóra jest spięta jak stare gacie, to może znowu powodować ograniczenia. Możemy przypomnieć w tym miejscu problem z podwijaniem miednicy. Znowu winowajcom będzie brak ruchu, spędzanie sporo czasu w pozycji siedzącej, czy to za kierownicą czy to za biurkiem, to wszystko usztywnia i skleja tkanki. Musimy je oddzielić od siebie, aby przywrócić ślizg, a odżywione, nawodnione i ukrwione tkanki powrócą do swojej sprawności. Najlepsze narzędzia to piłeczki lacrosse i nieco twardsze wałki (w zależności od zaawansowania).
  3. Napinanie i rozciąganie – jeżeli ustawiłeś już prawidłowo swoje stawy, przywróciłeś do życia tkanki, to czas na ostatnią fazę, czyli dynamiczną pracę mięśni. Jest to pojęcie, które znane jest nam jako naprzemienne kurczenie i rozkurczanie mięśni. Od rozciągania statycznego będzie się różnić tym, iż nie zastygamy na określoną ilość sekund w końcowej fazie ruchu, a rozluźniamy mięsień, a następnie pogłębiamy zakres ruchu.

O ile pracę z taśmami czy rollowanie możemy wykonywać przed treningiem to ten rodzaj mobilizacji stosujemy tylko i wyłącznie po treningu, kiedy mamy rozgrzane ciało .

Narzędzia do mobilizacji :

I etap ( początkujący ) – wszelkiego rodzaju wałki piankowe, piłki piankowe lub ze specjalnego gumowego tworzywa

II etap ( początkujący i zaawansowani) – piłki lacrosse pojedyncze lub podwójne, piłki tenisowe, sztangi, taśmy – będą to nieco twardsze narzędzia o gładkich powierzchniach.

III etap ( tylko zaawansowani ) bardzo twarde wałki, piłki – przypominające piłeczki golfowe, są także dostępne piłki z rozwartą strukturą. Nie ma co się oszukiwać, przy etapie III należy zacisnąć zęby – więc dopiero kiedy oswoisz się z dwoma pierwszymi etapami, poznasz dokładnie techniki i swoje ciało – pomyśl o narzędziach z grupy III

Wstęp w formie video: 

Komentarze

Zostaw komentarz