10 najlepszych ćwiczeń na nogi z gumami oporowymi Power Band

10 najlepszych ćwiczeń na nogi z gumami oporowymi Power Band

10 najlepszych ćwiczeń na nogi z gumami oporowymi Power Band

Jeszcze niedawno gumy oporowe były postrzegane, jako kolejny zbędny gadżet na siłowni, a dziś wielu nie wyobraża sobie treningu bez nich. 

Trening z gumami oporowymi Power Band

Nie ma co się oszukiwać. Gumy oporowe to rewelacyjne narzędzie, które wykorzystywane jest podczas rozgrzewki, do aktywacji poszczególnych grup mięśniowych, ale również doskonale sprawdzą się w głównym treningu. W poniższym filmiku przedstawiamy Wam przykładową rozgrzewkę z gumami power band.

Z pewnością widzieliście nie raz, jak ćwiczący zakładają gumę na sztangę lub hantle robiąc dziwne wygibasy. To nic innego, jak sposób na zmianę bodźca treningowego. W zależności od punktu zaczepienia, możemy trenować moc, szybkość, eksplozywność lub utrudnić np. końcowy fragment ruchu. 

Co daje nam guma oporowa w treningu z ciężarami? 

Milion korzyści. Nie sposób wymienić wszystkie zastosowania i benefity, jakie wiążą się z dodaniem gum power band do treningu. Spróbujmy jednak naświetlić 2 proste przykłady. 

Robiąc przysiad ze sztangą, oczywistym jest, że dane mięśnie przejmują większą pracę w poszczególnych fazach ruchu. W pewnych momentach mięśnie wyłączają swoją pracę, która już nie jest niezbędna do wykonania pełnego ruchu. Jak zatem zaangażować mięśnie do większej pracy i w każdym etapie ruchu? 

Jeden prosty trik - dodać obustronnie dwie gumy oporowe na sztangę ;) 

Spróbujmy, naświetlić to jeszcze dokładniej. Weźmy za warsztat uginanie na biceps - standardowe z hantelką. W fazie ekscentrycznej, kiedy opuszczamy hantelek, utrzymujemy dosyć mocne napięcie w całym ruchu. Co się dzieje jednak w fazie koncentrycznej? Od połowy ruchu praktycznie całe napięcie spada, generując jedynie napięcie. 

Co się stanie jak zrobimy ten sam ruchu dodając do hantelki gumę oporową? Już pewnie wiecie - do ostatniego centymetra ruchu będziemy walczyć z oporem generowanym przez gumę. 

Trening z gumami oporowymi w domu 

Już wiemy, że gumy mogą nam pomóc w rozgrzewce czy treningu siłowym, ale czy można wykonać pełnowartościowy trening wyłącznie używając do tego gum? Jak najbardziej ! 

Kwestią najważniejszą jest stworzenie takiego oporu, aby nasze mięśnie otrzymywały przez cały ruch odpowiedzi bodziec. Pamiętaj, aby guma była napięta od początku do końca ruchu. Ważnym jest też progresja, zatem dobrze będzie posiadać gumy o różnym stopniu oporu. 

Przykładowe 10 ćwiczeń na nogi z gumami power band 

I tu z pomocą przychodzi Studio Mocy. Jesteśmy na etapie tworzenia całej serii ćwiczeń, gdzie będziemy Wam pokazywać najlepsze i najskuteczniejsze ćwiczenia na dane partie ciała. 

W dzisiejszym odcinku mamy dla Was 10 efektywnych ćwiczeń na nogi, które możecie bez trudu wykonać w zaciszu domowym, wyjeździe wakacyjnym czy służbowym, ale również wykorzystać je podczas standardowego treningu na siłowni. 

Jeżeli chcecie być na bieżąco, to w tym miejscu zapraszamy do subskrypcji naszego kanału. Będzie nam niezmiernie miło, jeśli do nas dołączycie ;) 

All comments

Leave a Reply