Roller jaki wybrać? Do masażu, twarzy i do ćwiczeń

Roller jaki wybrać? Do masażu, twarzy i do ćwiczeń

Roller jaki wybrać? Do masażu, twarzy i do ćwiczeń

Rollery jeszcze jakiś czas temu stanowiły ciekawy gadżet treningowy, a dziś zastosowanie jest tak szerokie, że korzystają z nich praktycznie wszyscy. Mamy rollery do treningu, masażu, a nawet rollery do twarzy. 

W tym artykule dowiecie się, które rollery warto wybrać i dlaczego, a przy okazji nie przepłacać. 


Który roller wybrać?

ktory roller wybrac

Wpisując w przeglądarkę roller do twarzy, roller do masażu czy roller treningowy, ukaże nam się dziesiątki tysięcy propozycji. Dlatego postaramy się maksymalnie uprościć Ci wybór. 

Rollery treningowe (do mobilizacji przed/po treningowej). Zwykle dzielą się na rollery miękkie, średnie i twarde. Z własnego doświadczenia wiemy, że miękkie i średnie rollery sprawdzają się wyłącznie na początku przygody z mobilizacją. Po jakimś czasie nie dają kompletnie żadnych efektów, dlatego nie warto zawracać sobie nimi głowy. 

Rollery średnio twarde i twarde będą dużo lepszym wyborem i będą bardziej uniwersalne. Są również dużo bardziej wytrzymałe i nie odkształcają się tak jak rollery miękkie. 

Rollery do automasażu. W zasadzie niczym się nie różnią od rollerów dla sportowców i jest to zwykły chwyt marketingowy. Kupując roller średnio twardy lub twardy, dokonasz w 100% słusznego wyboru. 

Rollery z wypustkami i gładkie. Tutaj zdania są podzielone. Rollery z wypustkami, mają rzekomo lepiej trafiać w newralgiczne punkty. Zdecydowanie wygodniejsze są jednak piłki do opracowywania małych obszarów ciała. Dlatego my preferujemy rollery gładkie, które są bardziej uniwersalne. 

Rollery z rączką (ręczne). Pomimo dużej popularności, jest to mało wygodny sposób na mobilizację, do tego po kilku minutach, bardziej obciążamy górną część naszego ciała, niż mamy pożytku z mobilizacji. Nasza subiektywna opinia jest taka, że to kompletny bubel i raczej powinien zostać w marketach mango. 

Piłki do mobilizacji (single ball i duoball). Bez względu czy są gumowe, czy z twardej pianki, są doskonałym uzupełnieniem zestawu do mobilizacji. Do tego zajmują dużo mniej miejsca i można je zabrać praktycznie wszędzie ze sobą. 


Jaki roller wybrać? materiał, wymiary, twardość  

roller do masazu

Rollery EPP są bez wątpienia najlepszym wyborem. EPP (polipropylen), przypomina swoją strukturą styropian, jednak na próżno szukać porównań, jeśli chodzi o zastosowanie. EPP jest bardzo wytrzymałym materiałem, do tego ultra-lekkim. Jest również w pełni ekologiczny i bezpieczny. Dodatkowym atutem jest duża elastyczność oraz odporność na uszkodzenia. Jest również odporny na wilgoć, zatem bez problemu możemy go myć w każdych warunkach. 

Twardość, której powinniśmy szukać, najlepiej jeśli oscyluje pomiędzy 50-60 jednostek. Będzie to najbardziej uniwersalny produkt zarówno dla mężczyzn oraz kobiet, a nawet dla juniorów. 

Kolejnym ważnym czynnikiem są wymiary rollerów. Nie ma sensu szukać większych rollerów niż około 33-35 cm (długość). Wysokość takich rollerów jest z reguły uniwersalna i wynosi ok. 14 cm. Takim rollerem bez trudu przepracujemy największe fragmenty naszego ciała. 

Mini rollery mają uniwersalne rozmiary 15x6 cm. Są to rollery, których zakup również warto rozważyć, jeżeli chcemy precyzyjnie dotrzeć do mniejszych partii mięśniowych. 

Piłki i duoball. Tu również rozmiary są uniwersalne i wynoszą 8 cm i 8x16 cm. Nieco mniejsze są gumowe piłki lacrosee. 


Co daje roller? Więcej niż myślisz

Używanie rollerów powinna stać się rutyną. Przede wszystkim, to świetne narzędzie do automasażu, który możemy wykonać samodzielnie po ciężkim dniu w pracy, wzmożonej aktywności fizycznej lub po treningu. 

Automasaż pozwala rozluźnić tkanki, zwiększając ich ogólną mobilność, co zapobiega bólom i urazom. Ułatwia również ich nawodnienie. Ten proces znacząco również przyspiesza regenerację powysiłkową. 

Konsekwentna praca z rollerem zwiększy zakres ruchu naszych stawów, a elastyczne mięśnie będą przekładały się na dużo lepsza pracę aparatu ruchu. 

Rollery bardzo często są również wykorzystywane przed treningiem lub inną aktywnością fizyczną do tzw. aktywacji. Aktywacja ma na celu przygotowanie naszego ciała do wzmożonego wysiłku. Rollowanie pobudza układ nerwowo-mięśniowy do pracy, dzięki czemu nasz trening / ruch jest dużo efektywniejszy i zapobiega potencjalnym urazom. 


Jaki roller do twarzy wybrać?

Pisząc o rollerach, nie sposób krótko nie wspomnieć o rollerach do twarzy. W szczególności przeznaczone są one dla płci pięknej. 

Najczęściej używane są dwa narzędzia do masażu twarzy, a są to aplikator wieloigłowy tzw. wałek do twarzy oraz roller gua sha. Oba mają swoje zalety, ale zdecydowanym faworytem jest tutaj aplikator wieloigłowy lypako.

roller do twarzy

Jest to gumowa rolka na wałku, pokryta malutkimi igiełkami, które nie przebijają struktury skóry, ale mocno pobudzają naczynka do pracy. Doskonale usuwają skurcze, poprawiają krążenie oraz usuwają stany bólowe

Mają również świetne działanie kosmetyczne. Igiełki doskonale ujędrniają skórę, poprawiają stan naszej cery, przyczyniają się do przeciwdziałania zmarszczkom oraz wywołują efekt liftingu. 


Kiedy używać roller? 

Każda pora będzie dobra i nie ma tu ściśle określonych reguł. Wyjątkiem są tu osoby trenujące. Do aktywacji oczywiście najlepszym okresem będzie czas bezpośrednio przed treningiem, natomiast do regeneracji okres po zakończonym wysiłku. Niektórzy zalecają, aby nie rollować się bezpośrednio po treningu, a w określonym odstępie od jednostki treningowej, natomiast mowa nie jest o doraźnej mobilizacji, a precyzyjnym rozbijaniu punktów spustowych. 


W jaki sposób używać roller? Jak się rollować?

Na Youtube jest mnóstwo tutoriali i poradników na temat rollowania, dlatego nie będziemy się w tym miejscu rozpisywać. Natomiast warto zwrócić uwagę na jedną bardzo istotną kwestię, która bardzo często w tych poradnikach jest pomijana lub prezentowana w niewłaściwy sposób. 

Przede wszystkim nie masujemy kości ! Miejsc których należy również unikać to: dół podkolanowy, brzuch (jeżeli nie umiemy wygenerować napięcia), biust (w przypadku kobiet) oraz przed rollowaniem okolicy szyi - należy dokładnie zapoznać się z techniką. 

Drugą istotną kwestią są zgrubienia tkanek. Są to punkty, których opracowywanie nazywamy “rozbijaniem powięziowym”. Charakterystyczne zgrubienia powodują, że upośledzony jest układ ruchu. Wiele poradników doradza mocny docisk w tych miejscach i zatrzymanie rollera w tym miejscu na 30-60 sekund. Dużo lepszym rozwiązaniem jest nacisk funkcyjny. 

Nacisk funkcyjny oznacza, że lekko dociskamy ów punkt, a następnie albo poruszamy kończyną uginając ją, albo wykonujemy mikroruchy w obrębie zgrubienia. Jest to dużo lepsza technika, gdyż nie ingeruje tak mocno na nerwy. 


Gdzie kupić roller? 

Zarówno wszystkie rodzaje rollerów, jak również wałki / rollery do twarzy znajdziecie w naszym sklepie studiomocy w kategorii mobilizacja i fizjoterapia. 
Komentarze

Zostaw komentarz