Ławka do domowej siłowni jaką wybrać? Ważne parametry

Ławka do domowej siłowni jaką wybrać? Ważne parametry

Ławka do domowej siłowni jaką wybrać? Ważne parametry

Ławki na siłownię, to niezbędne wyposażenie dla osób, które chcą rozwijać swoją siłę i kondycję. Są one przeznaczone do wykonywania wielu ćwiczeń takich jak: wyciskanie sztangi na klatkę, wyciskanie nad głowę czy różne formy wiosłowań. 

Jaką ławkę wybrać do domowej siłowni? 

Istnieje wiele różnych rodzajów ławek na siłownię, które różnią się między sobą konstrukcją, funkcjonalnością oraz przeznaczeniem. Wielu amatorów siłowni, często popełnia błąd, kupując nieodpowiednią ławkę. Postaram się w kilku zdaniach uczulić Cię ważne aspekty, aby już Twój pierwszy wybór był trafny. 

Ważne: nie sugeruj się ławkami, które możesz spotkać na sieciowych siłowniach. W większości przypadków, te ławki nie nadają się praktycznie do niczego. Inaczej jest na siłowniach przeznaczonych do treningu siłowego. Tam z pewnością znajdziesz wysokiej klasy sprzęt, ale również ludzi, którzy chętnie podzielą się opinią na ich temat. 

tej lawki do cwiczen nie kupuj

 

Najważniejsze parametry ławek do wyciskania

Nie ważne czy wybierasz prostą ławkę bez regulacji, czy rozbudowany trójbojowy zestaw. W każdym przypadku najważniejszą cechą jest szerokość tapicerki pod plecy. Optymalny wymiar to około 30 cm. Koniecznie pytajcie o ten wymiar, jeśli producent nie podaje tego parametru. 

Oparcie ławki powinno stanowić jeden element bez podziału góra / dół (wyjątek to ławki regulowane) i bez widocznych śmiesznych dziur na pot, czy dziwnych “fikuśnych” kształtów. Najlepiej jeśli cała płaszczyzna ma szerokość 30cm i długość około 120cm w formie prostokątnej. 

Drugim istotnym elementem jest wysokość. Idealne ławki do wyciskania powinny mieścić się w zakresie 42-45 cm, w miejscu w którym układamy ciało do ćwiczeń w pozycji poziomej. 

Waga ławki. Serio ma znaczenie? Potężne! Wyobraź sobie, że zawodnik ma na sztandze 200kg i za chwilę opali leg drive. Lekkie konstrukcje mogą być nie tyle niekomfortowe, co zwyczajnie niebezpieczne. Ławki o wadze 20-30kg, raczej nie będą dobrym rozwiązaniem, chyba że mają bardzo szerokie gumowane podstawki. Powyżej tej wagi, ławki będą dużo bardziej stabilne. 

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie ławki na siłownię?

Przednia noga. Tak noga, a nie nóżki. O ile tylne odnogi ławki mogą być śmiało szerokie, o tyle przednia noga powinna być stabilna, ale przede wszystkim pojedyncza. To znacząco ułatwia nam ustawienie się podczas wyciskania. Szeroka przednia odnoga, będzie nam utrudniać w szczególności wyciskanie leżąc, chyba że należysz do zawodników, którzy ustawiają bardzo szeroko stopy podczas wyciskania i innych form ćwiczeń ;) 

Grubość stali. Rzadko producenci podają tą wartość, bo ławki są często wykonane z cienkiej stali. Jeśli jednak chcesz kupić dobrą konstrukcję, to minimum wynosi 3mm. Szerokim łukiem omijaj 1,5mm konstrukcje, gdyż są one liche i bardzo lekkie, a to przełoży się na niski komfort użytkowania. 

Wytrzymałość na obciążenia. Nie jest to kluczowy czynnik, ale dobre konstrukcje zaczynają się od 300 kg wzwyż. Jeśli natomiast wszystkie wyżej wymienione parametry będą spełnione, to możesz być pewny, że Twoja ławka będzie miała dużo wyższą wytrzymałość.


Regulowane ławki do siłowni

Tu sytuacja jest nieco inna. Wszystkie regulowane ławki będą miały dzielone siedzisko i bardzo często są to konstrukcje zwężane w okolicy położenia naszych barków/głowy. Jeśli nie znajdziemy jednolitej szerokości, to ważne aby zwężenie nie było mniejsze, niż 25cm. 

Pozostałe parametry powinny być podobne, jak w ławkach do wyciskania (bez regulacji). Pamiętajcie również, aby zwrócić uwagę czy ławka ma regulację ujemną (skos ujemny), bo często przydaje się do różnych wariacji ćwiczeń. 

Dobra ławka, to absolutna podstawa zarówno w komercyjnej, jak i domowej siłowni. Na tym elemencie absolutnie nie ma sensu oszczędzać. To fundament do rozbudowy dalszej części naszej miejscówki do budowy potężnej formy. 

W naszej ofercie znajdziecie kilka dobrych propozycji ławek do wyciskania. W przypadku pytań - śmiało piszcie do nas przez formularz, chętnie odpowiemy na wszystkie pytania. Klikam i sprawdzam ofertę. 

Komentarze

Zostaw komentarz