Usztywniacze owijki na nadgarstki do treningu na siłowni

Usztywniacze owijki na nadgarstki do treningu na siłowni

Usztywniacze owijki na nadgarstki do treningu na siłowni

W tym artykule pomożemy wybrać Ci najlepsze usztywniacze na nadgarstki dla Ciebie. Nie popełniaj błędu. Przeczytaj koniecznie zanim kupisz ! 

 

Co dają usztywniacze na nadgarstek?

Najważniejszą cechą owijek na nadgarstki jest funkcja zabezpieczająca przed urazami. Czy jednak w każdym przypadku musimy używać usztywniaczy podczas treningu siłowego? Oczywiście, że nie. 

Największą głupotą, jaką możemy spotkać na salach treningowych, to używanie usztywniaczy podczas wiosłowań, podciągania, a nawet podczas wykonywania martwego ciągu. W tych ruchach nadgarstek nie jest w żaden sposób narażony na utratę stabilizacji, więc to kompletny absurd. 

Irracjonalne jest również używanie usztywniaczy podczas lekkich serii rozgrzewkowych. Również podczasów urazów lub powrotu do dźwigania, lepiej skupić się na wzmocnieniu i rehabilitacji, niż pakowanie się w owijanie nadgarstków za wszelką cenę. Na to przyjdzie czas. 


Kiedy używać usztywniaczy / owijek na nadgarstki?

Przede wszystkim do ciężkich serii wyciskań. Mowa o wyciskaniu sztangi na klatkę, wyciskaniu sztangi nad głowę, podczas robieniu przednich przysiadów i treningu podnoszenia ciężarów / dwuboju olimpijskiego. 

I mowa tu o faktycznie ciężkich seriach… dlaczego?

Ponieważ, jeśli do każdej serii (również rozgrzewkowych) będziemy używać owijek, to nasze nadgarstki będą coraz słabsze. Jeżeli bez trudu sobie radzimy z danym obciążeniem, to owijanie nadgarstków przesuwajmy możliwie na ostatnie (ciężkie) serie treningowe lub jeśli zaczynamy czuć mocny dyskomfort. 

W każdym przypadku jednak, skupiajmy się na wzmacnianiu i mobilizacji nadgarstków, a dopiero na samym końcu, na używaniu usztywniaczy.  

 

Jakie usztywniacze na nadgarstki wybrać, jaki model jaka sztywność?

Przede wszystkim, musimy włożyć między bajki mit, że im twardsze owijki tym lepiej. Po pierwsze są to taśmy dla naprawdę doświadczonych zawodników, a po drugie wcale nie muszą dobrze się sprawować na naszym nadgarstku. 

Po pierwsze każdy nadgarstek jest inny. Znam wielu zawodników, którzy preferują średnio sztywne owijki, a znam takich, którzy używają bardzo miękkich. Wynika to na przykład z faktu, iż sztywne nadgarstki mogą nam odcinać dłoń lub uciskać na jakiś nerw, a wtedy możemy odczuwać więcej dyskomfortu, niż pożytku. 

Po drugie, średnio-sztywne (określane jako heavy) - bardzo często możemy owinąć równie mocno, jak owijkami sztywnymi lub super sztywnymi. Mają natomiast wygodniejszą strukturę, która nie wbija nam się w nadgarstek. Inaczej mówiąc, są przyjemniejsze, a wciąż zapewniają nam ogromny support podczas ciężkich bojów. 

Po 3, owijki ultra sztywne mogą być niebezpieczne. Pewnie myślisz teraz, ej owijki niebezpieczne? Przecież to właśnie zapewnia bezpieczeństwo. I trudno się z tym nie zgodzić, jeśli używasz ich z głową i masz jakiekolwiek doświadczenie. 

Wyobraź sobie, że kupujesz 90cm owijki ultra-sztywne, które owijasz warstwa po warstwie w jednym miejscu, tworząc dosłownie beton na nadgarstku. Wyciskasz potężny ciężar, z którym przegrywasz i BUM. Wygięty nadgarstek robi trzask… 

 

Której firmy owijki na nadgarstki są najlepsze?

Zanim przejdziemy do najlepszych, powiem Ci czego nie kupować. Z pewnością numerem jeden są owijki od firm suplementacyjnych. Nie oszukujmy się, że dostaniecie dobre owijki za 20zł. Już nie wspominając, że z reguły są to rozciągające się jak szmatki materiały, to jeszcze potrafią się zepsuć już po kilku użyciach. A to pęknie gumka na kciuk, a to rzep odpadnie, czy też przestanie trzymać. Omijajcie takie cuda z daleka. 

Wybierajcie owijki i usztywniacze na nadgarstki firm, które się w tym specjalizują ! 

Z tańszej półki z pewnością genialne są owijki Strengthshop. Do tego, to najtańsze usztywniacze z certyfikatem IPF. Występują w długościach od 30 do 80cm. Najbardziej uniwersalne, to oczywiście owijki 60cm. Jeśli mamy sugerować, które będą najbardziej uniwersalne jeśli chodzi o sztywność, to oczywiście HEAVY (sztywne). 

Drugą firmą, która robi świetne usztywniacze, jest oczywiście Titan. Tu skupiłbym się na dwóch modelach. THP - najbardziej uniwersalne i sztywność porównywalna jest do HEAVY marki Strengthshop. Jeśli natomiast potrzebujesz wiązać na “beton”, to lepsza opcją będzie seria GOLD, która występuje w długościach 60 i 90cm. 

Trzecią firmą, godną polecenia jest oczywiście INZER. Uniwersalne owijki występują pod modelem IRON Z. Nie są bardzo sztywne, ale świetnie wspomagają podczas treningu. Owijki, które są zdecydowanie lepsze, to te pod nazwą GRIPPER. Ta technologia jest znana przede wszystkim z taśm na kolana. W środku znajdziemy specjalne gumki, które doskonale trzymają się skóry. Nie dochodzi wówczas do poślizgu, pomiędzy materiałem, a skórą. 

Z firm, które również warto rozważyć, to SBD, ROGUE (najwyższe modele) oraz ZKC (dla ciężarowców). 

Jeśli szukasz czegoś w niższym budżecie i nie interesuje Cię licencja IPF, polecamy model SMPOWER SILVER. Bardzo mocne usztywniacze o długości 50cm, z mocnym rzepem i szeroką gumką na kciuk. Świetnie sprawdzają się w bardzo ciężkich bojach, ale również podczas lżejszych treningów jako dodatkowy support. 

 

Podsumowanie

Owijki lepiej kupić raz, a porządnie. Może nie jest to produkt, który będziemy mieć dożywotnio, ale dobrą parę usztywniaczy śmiało możesz katować kilka lat. Jeśli będziemy próbować przycebulować i kupić śmieszne owijki za 20 - 30 zł na allegro, to z pewnością za chwilę wrócimy do w/w modeli. 

Sprawdź tu, może znajdziesz coś dla siebie -> https://studiomocy.com/owijki-na-nadgarstki/

Niech moc będzie z Wami ! 

Komentarze

Zostaw komentarz