Chwyt zamkowy w Martwym Ciągu - dźwigaj więcej

Chwyt zamkowy w Martwym Ciągu - dźwigaj więcej

Chwyt zamkowy w martwym ciągu - dźwigaj więcej

Popularny zamek, to nic innego jak nachwyt z wykorzystaniem kciuka, który zostaje opleciony przez pozostałe palce. To ile palców wykorzystamy do zaciśnięcia kciuka, zależy od długości naszych palców. Niektórzy zawodnicy posiłkują się jedynie dwoma palcami, a inni są w stanie domknąć chwyt wszystkimi czterema. 

Dlaczego chwyt zamkowy jest uważany za najlepszy?

Standardowy nachwyt jest najsłabszą wersja, gdy mierzymy się z dużymi ciężarami. Z reguły kolejną metodą wykorzystywaną podczas treningu, jest tzw. chwyt mieszany / naprzemienny. W tym ustawieniu jedna dłoń chwyta sztangę nachwytem, a druga podchwytem. Jest to dużo silniejsza wersja, jednak rodzi ona wiele potencjalnych problemów. Pierwszym i zarazem najgroźniejszym jest dysproporcja. Podczas, gdy jeden bark jest wysunięty do przodu, drugi w tym czasie jest mocno odciągnięty do tył. 

To niestety nie koniec problemów. Chwyt mieszany powoduje wiele urazów w obrębie rotatorów, łopatek, ale również zdarzają się urazy bicepsa. Wynika to z kompensacji jaka jest stosowana podczas tego ustawienia. Chwyt mieszany powinien być zatem stosowany zamiennie (prawa/lewa ręka), a jak doskonale wiemy, rzadko ktoś stosuje się do tej rady. Najczęściej nachwytem łapiemy sztangę ręką silniejszą, a podchwyt zostawiamy dla ręki słabszej. Duża ilość powtórzeń w tym samym wariancie będzie prowadziła nieuchronnie do różnorakich powikłań. 

I wtedy do akcji wkracza chwyt zamkowy...

Doskonałą alternatywą, a zarazem najsilniejszą wersją chwytu, jest tzw. chwyt zamkowy. Kciuk układamy wzdłuż sztangi i dociskamy go pozostałymi palcami. Początkowa nauka może sprawić nam wiele trudności, ale także bólu, gdyż spory nacisk spoczywa na kciuku. Dobrym rozwiązaniem, będzie stosowanie tzw. tape'ów (taśm), które tworzą izolację pomiędzy sztangą i skórą, poprawiając nieco nasze odczucia. Na szczęście, im dłużej będziemy trenować w ten sposób, tym mniejszy będzie doskwierał nam dyskomfort. 

Sprawdź nasze video

W materiale filmowym, przestawiamy podstawy chwytu zamkowego wykorzystywanego podczas Martwego Ciągu. Serdecznie zapraszam Cię w tym miejscu do obejrzenia. 

All comments

Leave a Reply