Pas do trójboju, a pas kulturystyczny - potężne różnice

Pas do trójboju, a pas kulturystyczny - potężne różnice

Pas do trójboju siłowego - kiedy używać? jaki wybrać?

Pasy do trójboju siłowego, nie mają wiele wspólnego z pasami kulturystycznymi, a wciąż niektórym wydaje się, że to jedno i to samo. Zanim wydasz kasę na mało warte zabawki, przeczytaj ten artykuł. 

Pas kulturystyczny, to żadne wsparcie 

Umówmy się: Trójbój Siłowy, to nie jest zabawa z małymi ciężarami. W tym wypadku pasy kulturystyczne, mogą służyć wyłącznie do nielicznych akcesoriów, ale w żadnym wypadku nie stanowią skutecznej ochrony, ani supportu podczas ciężkich bojów .

 Aby osiągnąć najwyższą wydajność i jednocześnie zadbać o bezpieczeństwo podczas tych intensywnych treningów, wielu zawodników korzysta z profesjonalnych pasów do trójboju siłowego

Czym są właściwie pasy kulturystyczne? Czy warto je używać?

Pas kulturystyczny, to najpopularniejszy rodzaj pasów, który możemy spotkać na siłowniach na całym świecie. Nie mniej jednak, coraz częściej są wypierane (na szczęście) przez pasy trójbojowe. 

Z reguły są to jednowarstwowe sklejki z tradycyjną sprzączką, jak w przeciętnym pasku do spodni, z charakterystycznym zgrubieniem (zwiększoną szerokością)  w odcinku lędźwiowym. 

Dla trójboistów taki pas niczym się nie różni, od mocno zawiązanych spodenek na gumkę. Nie ma się co dziwić. Wyobraź sobie taką sytuację. Chcesz wygenerować maksymalne napięcie w tłoczni brzusznej i poczuć, że pas tworzy dodatkową tarczę, niczym potężna stalowa obejma na beczce z piwem. Używając pasa kulturystycznego - czujemy, jakbyśmy owinęli tą samą beczkę z piwem sznurkiem do wieszania prania. 

Pas kulturystyczny pas do trójboju siłowego

Czy jest jakikolwiek sens używać pasy kulturystyczne? 

Być może osoby bardzo szczupłe, zaczynające swoją przygodę z dużymi ciężarami (nie z siłownią, a większymi klamotami), będą czuły jakikolwiek benefit. 

Jednak nie ma co się oszukiwać, jeśli wiesz jakie zadanie ma spełniać pas i chcesz poczuć prawdziwe wsparcie, sięgnij nawet po najtańszy pas do trójboju siłowego

Jaką rolę pełni prawdziwy pas treningowy ?

Głównym celem pasa jest zwiększenie stabilności kręgosłupa podczas wykonywania ciężkich bojów. Podczas przysiadu, wyciskania na ławce poziomej i martwego ciągu, obciążenie jest znaczne, a siły wywierane na kręgosłup mogą być ogromne. 

Pasy pomagają utrzymać odpowiednią postawę ciała, chroniąc kręgosłup przed nadmiernym skrzywieniem, które może prowadzić do urazów. Dodatkowo, pasy pozwalają przenieść siłę generowaną przez całe ciało na konkretne partie mięśniowe, co zwiększa wydajność w poszczególnych bojach. Osobną kwestią jest oczywiście umiejętność wygenerowania odpowiedniego napięcia, ale to nie jest artykułów o tej kwestii. 

Rodzaje pasów do trójboju siłowego i najważniejsze cechy

Na rynku dostępne są różne rodzaje pasów do trójboju siłowego, z których każdy ma swoje unikalne cechy i zastosowania. Oto niektóre z najpopularniejszych rodzajów pasów:

  • kilku i wielowarstwowe, kolejne warstwy są klejone ze sobą, tworząc twardą i elastyczną powłokę
  • im więcej warstw, tym pas będzie sztywniejszy, tworząc jeszcze większe wsparcie 
  • jakość materiałów, ma również wpływ na finalną twardość pasa
  • minimalna grubość pasów trójbojowych to 10mm, a maksymalna (oficjalnie dozwolona na zawodach) to 13mm
  • wysokość pasów jest taka sama na całej szerokości i wynosi 10 cm 
  • pasy wyposażone są w tradycyjne sprzączki jedno, dwu i trzy pinowe lub w klamry zatrzaskowe, które błyskawiczne mogą być zapinane i rozpinane, co znacząco zwiększa ich komfort użytkowania
  • zdecydowanie zwiększona wydajność i bezpieczeństwo zawodników 
  • finalnie - pasy trójbojowe pomagają nam wygenerować większą siłę, a ta przełoży się na wyższe wyniki 

 

Pasy treningowe - kup raz a dobrze 

Zapewne już wiesz, że pasy kulturystyczne nie nadają się do ciężkich wielostawowych ćwiczeń, ale mogą fajnie się sprawdzić, jako wieszak na ciężar do dipów, czy podciągania (bez ironii). 

Jeśli chcesz faktycznie poczuć porządny support i dźwiganie, to dla Ciebie coś więcej, niż sezonowe pompomowanie bicków, wybierz pas trójbojowy. Kupisz raz i będzie Ci służył długie lata, pod warunkiem, że nie zmienisz znacząco masy ;) 

Nie musimy chyba pisać, gdzie w Polsce jest największy wybór pasów do trójboju siłowego 

Niech moc będzie z Wami

Studio MOCY

 

Komentarze

Zostaw komentarz