Kompletny przewodnik po akcesoriach do trójboju siłowego

Kompletny przewodnik po akcesoriach do trójboju siłowego

Co to jest trójbój siłowy i jakie akcesoria są niezbędne?

Trójbój siłowy (powerlifting), to dyscyplina sportowa polegająca na wykonaniu trzech różnych ćwiczeń: przysiadu ze sztangą na plecach, wyciskania sztangi leżąc oraz martwego ciągu. Każde z tych ćwiczeń wymaga nie tylko siły i techniki, ale także odpowiedniego sprzętu, który może zapewnić bezpieczeństwo, poprawić wyniki i zapobiegać urazom.

Niezbędne akcesoria w trójboju siłowym obejmują pasy treningowe, specjalistyczne buty, opaski na kolana, a także inne opcjonalne akcesoria jak paski czy usztywniacze (owijki) na nadgarstki. Te akcesoria pomagają w stabilizacji ciała, zwiększają efektywność treningu i zapewniają ochronę przed kontuzjami.

Podstawowe akcesoria: Pas treningowy, buty, neopreny na kolana (nakolanniki)

Pas treningowy jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdego trójboisty. Pasy te są zazwyczaj wykonane z grubej skóry lub syntetyków i służą do stabilizacji dolnej części pleców oraz brzucha podczas podnoszenia ciężarów. Dzięki temu zmniejszają ryzyko urazów i pozwalają na bezpieczne podnoszenie większych ciężarów. Maksymalna wysokość pasa to 10cm, natomiast grubość struktury pasa to 13mm.

Buty do trójboju siłowego różnią się od zwykłych butów sportowych. Są one zazwyczaj sztywniejsze, z płaską, nieelastyczną podeszwą, co zapewnia lepszą stabilność i transfer siły do podłoża, szczególnie przy przysiadach i martwym ciągu. Drop wynosi od 3-5cm. Wykorzystywane głównie do przysiadu i wyciskania leżąc

Buty do martwego ciągu różnią się znacząco od butów do przysiadu. Bardzo często wybierane są baletki do martwego ciągu lub inne elastyczne buty. Im niższa podeszwa tym lepiej, gdyż zależy nam, aby stać maksymalnie nisko na podeście.

Opaski na kolana (neopreny, nakolanniki) to kolejny kluczowy element ekwipunku. Stosuje się je głównie podczas przysiadów, aby zwiększyć stabilność stawu kolanowego i pomóc w utrzymaniu poprawnej techniki. Opaski te mogą być różnej grubości i sztywności, w zależności od preferencji i potrzeb zawodnika. Najczęściej maksymalna grubość wynosi 7mm, a wysokość do 30cm.

Profesjonalne akcesoria do trójboju siłowego

Taśmy na kolana. Ich długość waha się z reguły od 2-3m. Usztywniają kolano dużo bardziej niż nakolanniki, a ich mała elastyczność pozwala na wygenerowanie znaczącej siły podczas ruchu powrotnego w przysiadzie. Nie są to jednak akcesoria, z których powinny korzystać osoby początkujące.

Kostium do przysiadu i martwego ciągu. Specjalne "kombinezony", które znacząco wspierają zawodnika podczas wykonywania boju. Wykonane są ze specjalnej sztywnej mieszaki, bardzo ciasne i mało komfortowe. Używane wyłącznie podczas bardzo ciężkich przysiadów i martwych ciągów. Podobnie jak taśmy, nie powinny być używane przez amatorów.

Koszula do wyciskania leżąc. To uzupełnienie dwóch powyższych punktów stosowane wyłącznie w tzw. trójboju sprzętowym ( EQ ). Najlepszym jest w stanie zwiększyć wynik nawet o 100kg w stosunku do wyciskania RAW (bez sprzętu).

Dodatkowe akcesoria do trójboju siłowego

Singlet (body) - używany głównie na zawodach, jako niezbędne wyposażenie. Nie wnosi wiele do samego treningu siłowego.

Getry / skarpety do martwego ciągu. Zdecydowanie polecamy zakup skarpet przed kolano, które zabezpieczają naszą skórę przed otarciami. Jest to element wymagany na każdych zawodach trójboju siłowego.

Usztywniacze na nadgarstki (owijki). Taśmy stabilizujące nadgarstek, o zróżnicowanej elastyczności. Z reguły występują w długościach od 30cm do 90cm. Najpopularniejsze to usztywniacze 50 i 60cm. Używane głównie podczas wyciskania leżąc, gdzie nasze nadgarstki są narażone na bardzo duże obciążenia. Bardzo często wykorzystywane również podczas przysiadów. 

Te akcesoria również mogą Ci się przydać. 

Magnezja - stosowana na dłonie, aby zwiększyć tarcie - zwiększa siłę chwytu. Magnezja w głównej mierze ma za zadanie pochłaniać wilgoć z dłoni. Najczęściej dostaniemy ją w kostce, proszku oraz w kremie (płynie). 

Talk - wykorzystywany głównie na zawodach, zmniejsza tarcie pomiędzy sztangą, a kończynami dolnymi. Dzięki niemu jesteśmy w stanie przyspieszyć ruch sztangi, zwiększając szanse na powodzenie w boju. 

Sole trzeźwiące - bardzo często wykorzystywane do pobudzenia i dodania natychmiastowej energii. Stosowane bezpośrednio przed podejściem do boju. Ich intensywność znacząco się różni, dlatego polecamy o szczegóły pytać sprzedawcy - np. nas ;) 

Tape (tejpy) - stosowane głównie do kciuka dla osób, które wykonują chwyt zamkowy. Wykorzystywane na treningu dla poprawy komfortu. W niektórych federacjach zabronione podczas używania na zawodach. 

Paski do martwego ciągu - dla osób o słabym chwycie lub chcących oszczędzić dłonie. Pomaga utrzymać sztangę podczas boju. 

Neopreny na łokcie - rzadziej używane akcesoria. Głównie wykorzystywane przez osoby mające problem z łokciami lub chcących utrzymać wyższą temperaturę swoich mięśni podczas wyciskań. 


Podsumowanie: 

Jak widzisz lista jest długa i zapewne jeszcze wiele innych akcesoriów może znaleźć się w Twojej torbie treningowej. Nie wszystkie akcesoria nam są jednak niezbędne. Pamiętaj, że im dłużej wykonujesz trening bez dodatków, tym Twoje ciało będzie mocniejsze. Jeżeli już się zdecydujesz na zakup, chętnie pomożemy Ci dobrać akcesoria do trójboju siłowego. 

 

FAQ: Najczęściej zadawane pytania o akcesoria do trójboju siłowego

Czy każdy zawodnik musi używać wszystkich wymienionych akcesoriów? Nie, wybór akcesoriów zależy od indywidualnych potrzeb, poziomu zaawansowania i dyscypliny sportowej. Nowi zawodnicy mogą zacząć od podstawowego wyposażenia i stopniowo rozszerzać swoją kolekcję.

Jak często należy wymieniać akcesoria do trójboju siłowego? Wszystko zależy od częstotliwości użytkowania i dbałości o sprzęt. Zazwyczaj pasy treningowe i buty trzeba wymieniać, gdy zauważalne są znaki zużycia, które mogą wpłynąć na ich funkcjonalność i bezpieczeństwo użytkowania.

Czy używanie akcesoriów gwarantuje poprawę wyników? Podsumowując, odpowiednie akcesoria do trójboju siłowego są nieodzowną częścią ekwipunku każdego zawodnika. Wybór odpowiednich produktów może znacząco wpłynąć na wyniki i bezpieczeństwo podczas treningów i zawodów, a także zwiększyć komfort i skuteczność treningu.

Komentarze

Zostaw komentarz