Siłownia jak zacząć trening ? Obalamy mity

Siłownia jak zacząć trening ? Obalamy mity

Jak zacząć trening na siłowni ? Prosta droga do lepszego życia

Siłownia jak zacząć? Jeśli czytasz ten artykuł, to znaczy że zamierzasz coś zmienić w Swoim życiu. W końcu ! Po pierwsze przestań się zastanawiać od kiedy zacząć i rusz w końcu tyłek. Dziś, teraz, zaraz !

Rozważamy:
1. Po co mi siłownia ?
2. Dlaczego miałem/miałam tak mylne myślenie o atmosferze na siłowni ?
3. Ok jestem na siłowni, od czego tu zacząć ?
4. Podstawy diety i treningu
5. Ok, a kiedy efekty ?

1. Po co mi siłownia?

Powodów dla których ludzie wybierają akuratnie tą formę aktywności jest mnóstwo np.
– dla zbudowania potężnej, umięśnionej sylwetki (faceci)
– dla osiągnięcia estetycznego, jędrnego ciała (kobiety)
– dla pozbycia się zbędnych kilogramów
– jako uzupełnienie innego treningu
– dla zachowania sprawnego ciała i umysłu
– aby rozładować napięcie spowodowane np. stresogenną pracą
– czasem po prostu dla zabicia czasu, jako forma hobby

Który z powyższych powodów jest prawidłowy ? Każdy ! Nie ma znaczenia z jakiego powodu znalazłeś się na siłowni lub zaraz się znajdziesz. Siłownia, to ogrom pozytywnych czynników wpływających na nasze życie. Sprawniejsze ciało ochroni Cię przed wieloma chorobami, kontuzjami, poprawiasz wydolność, wytrzymałość, kondycję. Cieszysz się dłużej zdrowiem, a przecież o to nam chodzi.

2. Dlaczego miałem/miałam tak mylne myślenie o atmosferze na siłowni ?

Siłownia większości z nas na początku kojarzy się przede wszystkim z mięśniakami z okładek  MH i pięknie wyrzeźbionymi kobietkami po treningu z Chodakowską. Jakież jest zdziwienie, kiedy wchodzimy pierwszy raz do klubu fitness i okazuje się, że tam jednak są normalni ludzie. Szok.

Pamiętam moje pierwsze obawy przed pójściem na siłownię. Zawsze się martwiłem, że jako nowicjusz będą się ze mnie nabijać, że nie cisnę na klatę setki. Pewnie połowa facetów tak ma zanim zrobi pierwszy krok. Już po pierwszym treningu okazuje się, że taki „mięśniak” chętnie nam pomoże na początku przygody i jeszcze będzie czerpał z tego satysfakcję, że mógł kogoś wprowadzić w świat sportów siłowych.

Ok. Trzeba przyznać, że w ogromnych sieciówkach nie ma tak rewelacyjnej atmosfery, jaka panuje na mniejszych lokalnych siłowniach, ale pamiętaj, że nikt Cię tam nie zje i prędzej Ci pomoże, niż będzie się nabijać z Twojego wyglądu czy nieporadnej techniki.

3. Ok jestem na siłowni, od czego tu zacząć ?

Zanim przejdziemy do przekroczenia progu siłowni, skupmy się jeszcze na sferze mentalnej. Pamiętajmy o najważniejszym, a mianowicie o celu dla którego wybraliśmy tą formę aktywności. Jeżeli chcemy coś zmienić w swoim życiu, musimy być zdeterminowani i konsekwentni. Nie oczekujmy, że z dnia na dzień stracimy 10kg, czy zbudujemy ogromne mięśnie. To długi etap, który musi przejść każdy. Pamiętaj: Nigdy się nie poddawaj, aż nie osiągniesz końcowego celu !

Teraz skupmy się już na samej siłowni. Z reguły na każdej siłowni powinien być trener/trenerka, którzy chętnie nam pomogą postawić pierwsze kroki. Niestety stała opieka trenera jest już odpłatna. Ale spokojnie. Nie są to zabijające kwoty i raczej będą wydane właściwie, o ile wcześniej dokładnie sprawdzimy referencje trenera, ponieważ z tym także różnie bywa, ale to nie wątek na rozwijanie tego tematu.

Rewelacyjnie jak mamy kolegę lub koleżankę, którzy mają już podstawy za sobą i mogą nam pomóc zaadoptować się na siłowni.

Fajnie jak mamy chociaż minimalną wiedzę na temat treningu i diety. Możemy potem ją weryfikować już na żywo. Kwestia kilku tygodni, kiedy zacznie wchodzić nam to w krew i będziemy spędzać godziny na czytaniu o dietach i treningach. Tu uczulam na opieraniu się głównie na wiedzy zgromadzonej na forach internetowych. Tą materię także, musimy odpowiednio weryfikować. Jest tam masa świetnych artykułów i równie duża masa totalnych bzdur.

Najlepsze miejsce do czerpania wiedzy jest oczywiste, więc nawet nie będziemy wspominać, że chodzi o studiomocy;).

4. Podstawy diety i treningu

Chciałbym tu zawrzeć złotą regułkę dla wszystkich, ale niestety się nie da. Do każdej osoby należy podejść indywidualnie. Jedni mają świetnie przygotowaną bazę do pierwszych treningów i można zaczynać trening obwodowy i wdrażać plan na pozyskanie masy mięśniowej. Inne osoby będą musiały zacząć od całkowitej zmiany nawyków żywieniowych i zredukować spory zapas kilogramów itd.

Mogę jednak wymienić kilka aspektów, od których musimy wyjść:

Dieta:
– wyliczenie zapotrzebowania kalorycznego
– musimy poznać zasady odżywiania, jakie produkty powinny być w naszej diecie, a jakich należy unikać ?
– co to jest deficyt kaloryczny, a co to jest nadwyżka kaloryczna ?
– dieta osoby aktywnej nie ma nic wspólnego z dietami z gazetek typu: kapuściana, słoiczkowa i innymi cudami
– należy pamiętać, że poznając podstawy odżywiania możemy normalnie, zdrowo jeść i osiągnąć wymarzoną sylwetkę

Trening:
– należy pamiętać, iż trening na ciężarach zaczynamy od treningów wstępnych typu: trening obwodowy, fbw, lekkie treningi całego ciała przygotują nasz organizm w dalszym etapie do cięższej pracy
– nie przesadzamy z ciężarem, na początku przygody skupiamy się na poprawnej technice, machanie bez sensu dużym ciężarem nic dam nie da, a może spowodować ciężkie kontuzje
– podstawą treningu siłowego jest rozgrzewka, a po siłowni rozciąganie
– naucz się czucia mięśniowego, to klucz do sukcesu
– wykonuj ćwiczenia pod okiem trenera lub osoby bardziej doświadczonej
– nie bój się pytać ! bywalce siłowni chętnie dzielą się swoją wiedzą

5. Ok, a kiedy efekty ?

Osoby, które mają pierwszy raz styczność z siłownią dosyć szybko mogą zobaczyć pierwsze efekty. Wszystko zależy od tego jaki mamy cel treningowy i do czego dążymy. I tak:

– Osoby, które mają spory zapas tkanki tłuszczowej mogą na początku tracić szybko kilogramy, co jest normalne. Jednak zbyt szybka utrata kg, nie jest dobra dla naszego organizmu. Należy przyjąć, aby (za wyjątkiem pierwszego tygodnia, gdzie zleci nam dodatkowo woda) trzymać się zasady, że kilogram na tydzień, to absolutny max.

-Osoby, które chcą zbudować mięśnie niczym Arnold w szybkim tempie, nieco się zawiodą. To niestety wymaga wielu miesięcy ciężkiej pracy. Bazą będzie odpowiednio przygotowana sylwetka, w myśl zasady najpierw redukcja następnie masa ( za wyjątkiem szkieletorów ;). Ogromnym plusem za to, jest fakt, iż na początku będziemy dość znacząco progresować z ciężarem.

W obu powyższych przypadkach natomiast będzie ważna wiedza. Im bardziej zagłębimy się w tajniki diety oraz treningu, tym efektywniej i szybciej osiągniemy cel.

Komentarze

Zostaw komentarz